Fotoğrafın Sahte veya Montaj Olup Olmadığını Anlama Yöntemleri

Fotoğrafın Sahte veya Montaj Olup Olmadığını Anlama Yöntemleri, Fotoğrafın Sahte Olduğunu Nasıl Anlarız? Bir Resmin Fake Olduğunu Nasıl Anlarız? 


Sosyal medyada, internet ortamında gördüğünüz fotoğrafların sahte, montaj veya gerçek olup olmadığını merak ettiniz mi? Fotoğrafın sahte olup olmadığını anlamak için hangi adımları uygulamalıyız? 

Hemen aşağıda internette denk geldiğiniz bir görüntünün orijinal olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak servisleri sizler için listeledik. Bu servisler her zaman doğru bilgiyi sunmayabilir.

1- Image Edited

Bir görüntünün düzenlenip düzenlenmediğini anlamanın en kolay yolları genellikle yakınlaştırmaktan ve piksel gözetlemekten geçer. Sizlere daha az uğraşla yardımcı olmayı bekleyen araçlardan birisi Image Edited? sistemidir. Ücretsiz bir şekilde sistemi kullanabilirsiniz.

Kullanımı kolaydır. Siteye girerek fotoğrafı yükleyin. Gerisini sistem sizin için halledecektir.

2- Google Görseller

Google Görseller, yüklediğiniz görsele benzer örnekleri ve görüntüleri bulmanıza yardımcı olan ücretsiz bir servistir. Elinizdeki görüntüyü Google'a yükleyerek ona benzer görüntüleri yalnızca tek tık ile aramanız mümkün. Öte taraftan servisin başarı oranı, popüler olmayan görsellerde genellikle küçüktür.

3- FotoForensics

FotoForensics kendi başına analiz yapabilen bir yazılım değil ancak yüklediğiniz görseli Hata Düzeyi Analizi görselleştirmesi ile tarafınıza sunuyor ve bu da çıplak gözle göremeyeceğiniz ufak detayları yakalayabilmenize olanak sunuyor. 

Bu servisten tam anlamı ile yararlanabilmek istiyorsanız, tam olarak ne arayacağınızı gösteren örneklerden başlamalısınız. Bu sayede orijinal bir görüntü ile manipüle edilmiş bir görüntü arasında teknik düzeyde ne gibi farklılıkların olduğunu anlayabilirsiniz.


Etiketler:

Fake fotoğraf sorgulama, Fake fotoğraf analizi, instagram fake olup olmadığını anlama, instagram fake hesap anlama sitesi, Fotoğrafın Sahte veya Montaj Olup Olmadığını Anlama Yöntemleri, Tineye, Bir resmin fake olduğunu nasıl anlarız,  montaj olup olmadığını anlama, montaj, sahte resim, sahte resim mi, sahte mi, sahte olduğunu anlamak, fotoğraf gerçek mi